Firma rehberi ile iletişim numaralarına ulaşın

Büyükçekmece Belediyesi Veteriner Şefliği

Firmanızın iletişim bilgilerini eklemek istermisiniz?

Büyükçekmece Belediyesi Veteriner Şefliği telefon numarası, müşteri hizmetleri ve adres bilgilerine hızlı ulaşmak isterseniz aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İşletme adıBüyükçekmece Belediyesi Veteriner Şefliği
İlİstanbul
İlçeBüyükçekmece
Telefon444 0 340
AdresÇakmaklı Mahallesi Hoşseda Sokak No:27

Veteriner işleri Şefliği; 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasın Dair Uygulama Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Büyükçekmece İlçe sınırları içerisinde; çevre kalitesi yüksek daha yaşanılabilir bir kent hayatı sağlamak amacıyla çevre ve halk sağlığına yönelik koruyucu tedbirler almak, hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimali bulunan zoonoz hastalıklarla mücadele etmek, ilçe sınırlarında bulunan sahipsiz hayvan popülâsyonunu kontrol altına almak amacıyla yılın 365 günü faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

Sahipsiz Hayvanların Rehabilitasyonu: Telefon, dilekçe, mail veya şahsen yapılan bildirimler sınıflandırılarak (hasta, yaralı, saldırgan) kayıt formuna işlenir. Formlar yakalama ekibine iletilir. Bildirimde bulunan kişi ile iletişim kurularak olayın tam içeriği öğrenilir. Acil vakalara öncelik tanıyarak sırayla müdahale edilir. Usulüne uygun olarak yakalanan hayvanlar rehabilitasyon merkezine getirilerek ”Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine” kaydedilir. Toplanan hayvanlar ön muayeneden sonar karantinaya alınır. Hasta olanların tedavi ve bakımları yapılır. İşareti (küpesi) olmayan sağlıklı hayvanlar kısırlaştırılır. Operasyon sonrası bakımı yapılarak kuduza karşı aşılanır. Sahiplenme talebi olanlar ilgili forma işlenerek sahiplendirilir. Sahiplendirilemeyen hayvanlar alındıkları bölgeye tekrar bırakılır. Agresif ve bakıma muhtaç olanlar merkezde bırakılır.

Aşılama ve Kayıt: Aşı yapılan hayvanlar küpe numaraları ile ”Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine” işlenir. Sahipli hayvanların ”Belediye Sahipli Hayvan Kayıt Defterine” kaydedilmesi yasal bir yükümlülüktür. Bunun içinse geçerli kuduz aşısının yapıldığını gösterir yetkili veteriner hekim tarafından düzenlenmiş sağlık karnesi aranmaktadır. Mikroçip olmayanlara yonga uygulanır ve barkot numaraları ”Sahipli Hayvan Kayıt Defterine” ve sağlık karnesine yazılır. Merkezimize gelen başıboş hayvanlarda yonga taraması yapılmakta ve bu sayede sağlık ve sahiplik bilgilerine ulaşılmaktadır.

Muayene ve Tedavi: Merkezimizde sadece sahipsiz sokak hayvanlarının muayene, tedavi ve operasyonları yapılmaktadır.